Proiect ecologizare derulat de Interact Brăila

Curățenia, colectarea selectivă și cultivarea spiritului civic sunt lucruri pe care noi, la Intreract Brăila, le considerăm esențiale pentru orice societate. Astfel, am vrut să devenim un exemplu pentru locuitorii orașului nostru și am demarat, împreună cu Primăria Municipiului Brăila și Clubul Rotary Brăila o acțiune de ecologizare a Parcului Monument.

Sâmbătă, 7 august 2021, ne-am strâns 22 de voluntari, ne-am înarmat cu saci și mănuși de la primărie și ne-am pus pe treabă. Am colectat selectiv hârtia, plasticul și metalul, gunoiul menajer și sticlele pe care le-am găsit lângă bănci, coșuri de gunoi și copaci. Timp de aproape trei ore, am adunat aceste resturi dăunătoare mediului, fiind necesari sute de ani ca acestea să se degradeze.

Pădurea parcului, care era multicoloră din cauza gunoaielor diverse, s-a transformat într-un spațiu armonios, plăcut vederii, unde domină verdele arborilor. Am ales o oră la care lumea se plimbă prin parc, astfel, bătrânii, părinții cu copii, dar și alți tineri ca noi ne-au văzut în timp ce curățam aleile, iar noi credem că i-am motivat prin prezență și exemplul nostru să păstreze la rândul lor curățenia și să utilizeze coșurile de gunoi.

Obiectivul nostru a fost atins: oamenii au văzut gunoaiele pe care le-am adunat, puterea exemplului a funcționat, iar parcul din orașul nostru este acum curat! Suntem foarte bucuroși și le mulțumim partenerilor noștri, fără care nu am fi reușit să ajungem la acest rezultat! Acesta e doar începutul activităților pe care ni le-am propus să le desfășurăm anul acesta la Interact Brăila!