119 ANI LA MULȚI ANI ROTARY

Astăzi celebrăm 119 ani de la fondarea primului club Rotary la Chicago de către Paul Harris.

De-a lungul timpului, cei care împărtășesc credințele rotariene au prioritizat altruismul înaintea intereselor personale.
De la începuturi, Rotary a cunoscut o expansiune remarcabilă, numărând astăzi 1,4 milioane de membri și peste 46.000 de cluburi în întreaga lume, cu milioane de proiecte și inițiative menite să sprijine progresul comunităților.

Rotarienii au influențat viețile a milioane de oameni în întreaga lume prin proiecte de impact global. Abordând cauzele profunde ale conflictelor, cum ar fi sărăcia, bolile și lipsa educației, ei au promovat pacea și au luptat împotriva unor boli precum poliomielita prin programul „EndPolio”.

De asemenea, ei au sprijinit educația în medii vulnerabile, protejarea mediului înconjurător și îmbunătățirea condițiilor de viață în comunitățile locale.

În Romania și Republica Moldova, Rotary este reprezentat de Districtul 2241, care cuprinde 148 de cluburi și peste 3.600 de membri.
La mulți ani, Rotary! La mulți ani, Rotarieni!