EVRIKA 2016 BRAILA

Concursul național de fizică „Evrika” 2016 se află la ediția a XXVI-a. La deschiderea festivă din 1 aprilie 2016 a participat prof. dr. Cătălin Canciu – inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Brăila, prof. Mariana Constantinescu – inspector școlar de profil, membrii ai Comisiei centrale, prof. Emilian Micu – inițiatorul concursului și fondatorul revistei de fizică „Evrika”, Gabriel Ioan din partea Rotary Club Brăila.
Sunt înscriși 190 elevi din 33 de județe, de la clase a VII-a până la a XII-a. Comisia centrală este prezidată de prof. dr. univ. Sebastian Popescu de la Universitatea Iași.

Partenerii ISJ în organizarea ediției de concurs sunt Prefectura Brăila, Primăria municipiului Brăila, Universitatea „Constantin Brâncoveanu”, Casa Corpului Didactic, Colegiul Tehnic „Edmond Nicolau”, Liceul cu Program Sportiv, Liceul de Artă „Hariceea Daclee”, Clubul „Rotary” Brăila (și sponsor).

Vineri, 1 aprilie 2016. În Colegiul Național „Gh. Munteanu-Murgoci’, amfiteatru