Înființare Club Inner Wheel la Brăila

Sâmbătă, la Teatrul „Maria Filotti”, de la ora 15.30, a avut loc festivitatea de lansare oficială a organizaţiei Inner Wheel Brăila. Ceremonia s-a desfăşurat într-o succesiune strictă, cu respectarea tuturor etapelor şi normelor interne, prin care se acordă recunoaşterea oficială a înfiinţării unui club. Inner Wheel înseamnă „roata din interior” şi reprezintă partea feminină a cluburilor Rotary. Clubul aparţine celei mai mari organizaţii feminine de voluntari din întreaga lume şi este alcătuit în principal din soţii, mame, surori sau fiice ale membrilor Rotary. La festivitate au participat, pe lângă reprezentanţi ai cluburilor prietene din: Bacău, Giurgiu şi Vaslui, şi invitaţi speciali, reprezentanţi ai Inner Wheel International (pentru înmânarea chartei), precum şi oficialităţi brăilene.

International Inner Wheel este o organizaţie de femei, bazată pe voluntariat, strâns legată de Rotary Internaţional. A fost fondată în ianuarie 1924, în Marea Britanie, ajungând astăzi la aproximativ 100.000 membre în peste 103 ţări, organizate în 168 districte, cu 3.691 de cluburi. Obiectivele acestei organizaţii, conform Constituţiei International Inner Wheel, sunt: promovarea valorilor prieteniei adevărate, încurajarea ideii de întrajutorare, cultivarea prieteniei şi înţelegerii la nivel internaţional. În România, Inner Wheel acţionează din 2002.