O elevă din Brailă a fost singura româncă participantă la o tabără internațională organizată de Districtul Rotary 1610 din Olanda

O elevă din Brăila a fost singura româncă participantă la o tabără internațională organizată de Districtul Rotary 1610 din Olanda
Ovidiu Dimofte, membru al Clubului Rotary Brăila, este cel care a sustinut-o pentru participare pe eleva Ecaterina Damian de la Colegiul “Murgoci”. El a declarat că “interacțiunea cu oameni aparținând altor țări și culturi îmbinată cu experiența călătoriei într-o țară mult diferită poate aduce multe beneficii și unui profesionist adult, iar cu atât mai mult unui adolescent. Am făcut această recomandare având convingerea că Ecaterina merită să valorifice această oportunitate, convingere de altfel confirmată de faptul că ne-a reprezentat foarte bine, contribuind la calitatea discuțiilor și la programul taberei.”

Activitățile din fiecare zi a evenimentului au fost diverse și complementare, incluzând teme culturale, sportiv-traditionale, dar și cursuri practice diverse. În primele zile participanții au descoperit în orașul Tilburg lumea pictorului Van Gogh, iar în următoarele au fost invitați să cunoască pitorescul Olandei prin plimbări cu bicicleta în zone cu mori de vânt în preajma orașului Waalwijk. A doua săptămână a avut un desfășurător complex incluzând de la lecții de navigat cu barca, până la vizita la parc acvatic și jocuri de orientare în orașul Rotterdam.

Aflată în vacanța dinaintea clasei a XII-a, singura romancă participantă la acest eveniment, Ecaterina descrie experiența pe un ton pozitiv și detaliază aspecte care arată că a fost foarte constructivă participarea: “Important a fost că am cunoscut oameni cu care încă vorbesc, mi-am dat seama cât de “mare” e lumea, chiar dacă poate suna banal. Realizez că sunt mai deschisă, mai tolerantă și (re)acționez mai repede în diferite situații legate de interacțiune umană”. Faptul că a reușit să ducă în acest mediu internațional și divers povestea tradițiilor și culturii românești i-au adus Ecaterinei o mulțumire care a eclipsat programul încărcat al evenimentului. Învățarea prin cunoașterea oamenilor și locurilor mai puțin apropiate, este deci, un proces deosebit de util și cine are o astfel de oportunitate trebuie să o valorifice.

Rotary International organizează anual evenimente pentru adolescenți și tineri, sub egida YEP (Youth Exchange Program). Districtul 2241 România și Republica Moldovă oferă an de an acest program tinerilor merituoși, participarea făcându-se în baza recomandărilor efectuate de membrii cluburilor Rotary din district. În acest an au fost oferite peste 90 de tabere, cu diverse tematici, în țări europene, dar și de pe alte continente. Detalii supliementare se pot găsi pe site-ul http://www.rotary2241.org/ro/yep/tabere/ “Urmărim să oferim șanse de învățare în cadrul acestor manifestări tinerilor care au potențial și de care suntem siguri că sunt peste media participanților. Avem la Brăila foarte mulți copii bine pregătiți și talentați, iar Clubul Rotary urmărește permanent să îi identifice și să îi susțină”, a concluzionat Ovidiu Dimofte.

Eseul Ecaterinei Damian, aici.