Proiectul Rotary Danube Alliance

La inițiativa Guvernatorului Districtului Rotary 2482, Violina Kostova, împreună cu Hristina Malchevska și Veronika Botsova, în perioada 5-7 mai 2023, Rotarienii și Rotaractienii din cluburile celor 10 țări riverane Dunării au fost invitați la Vidin unde s-a semnat Memorandumul care a dat naștere proiectului Rotary Danube Alliance.
Din partea Rotary District 2241 România și Republica Moldova au participat 12 rotarieni care au reprezentat 11 cluburi.

▪️Rotary Club Calarasi
▪️Rotary Club Alexandria
▪️Rotary Club Danubius Giurgiu
▪️Rotary Club Braila
▪️Rotary Club Galați Donaris
▪️Rotary Club Galati Vigoris
▪️Rotary Club Tulcea
▪️Rotary Club Constanta Yachting
▪️Rotary Club Cetatea Tomis
▪️Rotary Club Constanta

S-a convenit ca vectorii în jurul cărora se vor dezvolta activități sunt EuroVelo 6 și End Plastic Soup.